Opis charakteru

Poniższe opisy typów osobowości zostały sporządzone na podstawie enneagramu i cybernetyki.

niusia91 : Mediator -Dziewiątka
chcesz coś wiedzieć to napisz:P
niusia91 : Mediator -Dziewiątka
Charakter
Dziewiątka podporządkowuje się na ogół planom innych ludzi. Przekonana jest, że jej własne dążenia zostaną zlekceważone, ale chce nadal pozostać w kontakcie, dlatego nauczyła się utożsamiać z entuzjastycznymi dążeniami innych. We wstępnych fazach nowego związku czy przedsięwzięcia Dziewiątka ma często poczucie, że nie tylko podjęła jednoznaczną decyzję włączenia się, ile płynie na fali cudzego zapału. Dziewiątka budzi się często w połowie jakiegoś przedsięwzięcia, czując, ze wciągnęli ją inni, zastanawiając się, jak to wszystko się zaczęło, i nie umiejąc odmówić.
Gdy ważna osobista potrzeba dochodzi do głosu, Dziewiątka łatwo ją odstawia na boczny tor. Robienie sprawunków staje się rzeczą równie pilną, termin dokończenia pracy. Okazuje się, że koniecznie trzeba posprzątać całe biurko, zanim się ureguluje zaległy rachunek. Dziewiątka traci kontakt ze swoimi pragnieniami, stapiając się z pragnieniami innych, poświęcając się zadaniom ubocznym, uciekając w oglądanie telewizji, czynności rutynowe, przejadanie się czy picie nadmiernych ilości piwa.
Mediator jest najbardziej upartym punktem całego Enneagramu. Choć obsesyjnie rozważa każdą decyzję, nie oznacza to, że można go do podjęcia tej decyzji zmuszać. Jeżeli ktoś próbuje Dziewiątce pomóc w podjęciu decyzji lub nakłania ją do przyjęcia określonego stanowiska, Dziewiątka się zapiera. Na ogół nie interpretuje swojego odraczania decyzji jako odmowy. Odraczanie jest raczej przejawem oporu przeciw zmuszaniu do przedwczesnego opowiadania się po określonej stronie, skoro jeszcze nie podjęła decyzji.
Dziewiątka bardzo wolno podejmuje decyzję, ponieważ ma głowę pełną pytań. Wspomnienia sprzed wielu lat potrafią wrócić z taką siłą, jakby miały miejsce zaledwie tydzień wcześniej.
Mediator potrafi dawać niezachwiane wsparcie. Przejmuje się on bardzo życiem innych. Potrafi ich wysłuchać i zaakceptować, nie czując potrzeby zdobywania władzy w związkach ani lokowania siebie w życiu innych ludzi. Potrafi słuchać i zrozumieć. Co więcej, potrafi wyczuć, co w cudzym życiu jest najważniejsze.
Charakterystyczne problemy Dziewiątki to:
- Zastępowanie potrzeb przedstawionych nieistotnymi potrzebami zastępczymi. Najważniejsze sprawy zostawia się na koniec dnia.
- Trudność w podejmowaniu decyzji.
- Działanie nawykowe i powtarzanie uprzednich rozwiązań.
- Trudność z mówieniem "nie".
- Tłumienie fizycznej energii i złości.
Związek
Mediator przyjmuje zainteresowania i główne dążenia partnera i traktuje je jak własne. Punktem odniesienia przy podejmowaniu decyzji staje się partner i Dziewiątka albo kieruje się jego pragnieniami, albo nieustępliwie się im przeciwstawia. Dziewiątka twierdzi, że w związkach opartych na miłości takie stapianie się z partnerem jest rzeczą naturalną, niwelującą poczucie oddzielenia. Dziewiątce łatwiej przychodzi nieraz opisywanie uczuć partnera niż rozpoznawanie własnych.
Gdy Dziewiątka kocha, często ma ochotę stopić się całkowicie z partnerem, by przejąć jego sposób życia jako własny, a nie po to by, nim manipulować, czerpać korzyści czy uzyskać dominację nad związkiem.
Typową cechą Mediatora jest to, że łatwiej mu wykrzesać siłę do zaspokojenia potrzeb partnera niż własnych. Wejście z kimś w związek jest więc sposobem na ruszenie z miejsca. Dziewiątka tak silnie utożsamia się z pragnieniami innych, że potrafi naprawdę głęboko poznać drugiego człowieka, i to jest ich zaletą. Wadą natomiast jest to, że mogą zatracić własny punkt widzenia.
Dziewiątka z trudem dopuszcza do zerwania, ponieważ czuje się wtedy tak, jakby odcinała część własnej egzystencji. Dlatego też związek trwa jeszcze długo, mimo że dawno już się wypalił, a partnerzy trzymają się siebie tylko siłą przyzwyczajenia.
Nowi użytkownicy