Opis charakteru

Poniższe opisy typów osobowości zostały sporządzone na podstawie enneagramu i cybernetyki.

kokietka : Dawca - Dwójka
Jestem fajna,kto chce,może się przekonać sam;)
kokietka : Dawca - Dwójka
Charakter
Dawca ma wyraźną potrzebę miłości i aprobaty. Chce być kochany i chroniony, zajmować ważne miejsce w życiu innych ludzi.
Dwójka twierdzi, iż dostosowuje swoje uczucia do potrzeb innych ludzi i że dostosowując się w ten sposób, zapewnia sobie popularność. Twierdzi także, że jeżeli nie uzyska potrzebnej aprobaty, nawyk dostosowywania się może się przekształcić w natręctwo. Może wtedy rugować własne potrzeby i przypochlebiać się innym, by kupić sobie miłość.
Najważniejszą dla niej sprawą jest związek z drugim człowiekiem. Stale dokonuje w sobie zmian, by dobrze wypaść w oczach innych. Dwójka czuje, że ma kilka twarzy, ponieważ potrafi się zmieniać w zależności od potrzeb znaczących w ich życiu osób. Różne postacie własnego "ja" mogą całkiem pomieszać, a Dwójka może postawić sobie pytanie: "Które 'ja' jest prawdziwe?" lub "Czy naprawdę znasz mnie, skoro pokazałem ci tylko jedno z moich wcieleń?" Dawca szczególnie często wchodzi w związki z osobami silnymi i mówi wtedy o poczuciu utraty tożsamości, ponieważ modyfikuje siebie tak, by zaprezentować osobowość, która najbardziej spodoba się partnerowi. Dwójka może odrzucić całe duże obszary swojego dotychczasowego życia i wcześniejszych zainteresowań, gdy uwaga kieruje się ku tym aspektom własnego "ja", które najlepiej pasują do pragnień partnera.
Dwójka jest przekonana, że inni się do niej zwracają, ponieważ posiadają one szczególny dar rozumienia; że rodzina i znajomi nie mogą się bez nich obejść. Jeżeli wysiłek nie zostanie doceniony lub aprobata nie nadchodzi, Dwójka czuje się jak pęknięty balon, tak jakby cała jej wartość zależała od tego, jak wypada w oczach innych.
Dawca potrafią doprowadzić do tego, że inni są z siebie zadowoleni. Potrafi w nich uruchomić to, co najlepsze. Swoim entuzjazmem może ułatwiać przeprowadzenie bolesnych zmian. Może być wielką pomocą dla przyjaciela czy współpracownika idącego pod prąd. Potrafi się złościć, ale nie żywi urazy. Dużo czasu poświęca uroczystościom rodzinnym i towarzyskim. Pamięta o urodzinach czy świętach, wręcza jakiś szczególny podarek, którego przygotowanie wymagało przemyślenia i wysiłku.
Główne cechy Dawcy:
- Dążenie do aprobaty i unikania odrzucenia
- Duma z własnej roli w związkach z innymi ludźmi. "Nigdy by im się beze mnie nie udało".
- Duma z wychodzenia naprzeciw cudzym potrzebom. "Ja nikogo nie potrzebuję, ale wszyscy mnie potrzebują".
- Trudność w identyfikowaniu własnych potrzeb. "Mogę stać się, kim chcesz, ale co ja naprawdę do ciebie czuję?"

Związek
Dwójka jest uwodzicielska w tym sensie, że sprawnie wmanewruje innych w lubienie siebie. Jej stałym założeniem jest, że prawie każdego można zdobyć, jeżeli tylko zastosuje się właściwe podejście i odpowiednią dawkę subtelnie dozowanej, szczególnej uwagi.
W bliskich związkach najważniejsze dla Dwójki jest wyzwanie, czuje się najlepiej wtedy, gdy jest w drodze do nawiązania kontaktu będącego wyzwaniem. Postawa ta ma charakter obronny, ponieważ uwaga skierowana jest na to, jak wywołać odzew u potencjalnego partnera, a nie ujawnienie siebie. Dwójka ustawia się tak, by zostać zauważona. Staje na rozstajach dróg życiowych partnera, tak by mógł ją w każdej chwili wezwać. Najbardziej podniecająca i żywotna faza związku przychodzi na okres, gdy nadal są przeszkody do przezwyciężenia i gonitwa trwa. Gdy partner jest trudno osiągalny, Dwójka usiłuje się zbliżyć, niepomna tego, że wyparła swoje prawdziwe uczucia i zastąpiła je takim aspektem swojego "ja", który wyszedł na plan pierwszy, by sprostać wyzwaniu.
Gdy mija okres wyzwania, Dwójka przestaje się koncentrować na tym, jak partnera zadowolić i zaczyna się zastanawiać, jak się czuje u jego boku. Dawca tak często wypiera swoje potrzeby, że trudno mu uświadomić sobie, czego chce.
Nowi użytkownicy