Opis charakteru

Poniższe opisy typów osobowości zostały sporządzone na podstawie enneagramu i cybernetyki.

createdjustforyou : Perfekcjonista - Jedynka
createdjustforyou : Perfekcjonista - Jedynka
Charakter
Perfekcjonista przekonany jest, że życie jest ciężkie i na ulgę trzeba sobie zasłużyć, a przyjemność należy odraczać, dopóki wszystko nie zostanie zrobione. Zawsze można być lepszym, więc Jedynka poświęca większość swojego wolnego czasu samodoskonaleniu. Siedząc w autobusie w drodze do pracy, uczy się lub ćwiczy właściwą postawę ciała. Jedząc obiad, pamięta o tym, by każdy kęs przeżuć dziesięć razy.
Czas Perfekcjonisty jest ściśle zaplanowany. Mieści się w nim wszystko, co stanowi o w pełni zrównoważonym życiu. Jest pora na kontakt z muzyką, na gimnastykę, odwiedziny u chorego, naukę. Czas kontrolowany jest przez rubryki w kalendarzyku.
Jedynka twierdzi, że bardzo je boli cudza krytyka, ponieważ dostatecznie ciąży jej własna. Jedynce ciężko jest również prawić innym komplementy, ponieważ sama czuje się wtedy gorsza.
Gdy raz Perfekcjonista przekona się, że sprawa jest słuszna, będzie pracować dla samej satysfakcji z dobrze wykonanej roboty, tak jak inni pracują dla poczucia bezpieczeństwa lub władzy. Jedynka jest pełna dobrej woli wobec tych, którzy walczą z przeciwnościami, oraz wobec tych, którzy walczą z przeciwnościami, a także wobec tych, którzy przyznają się do pomyłki i starają się sami sobie pomóc.
Najważniejsze cechy Jedynki to:
- Potrzeba postępowania w sposób ogólnie przyjęty jako słuszny.
- Przekonanie o własnej wyższości etycznej i moralnej.
- Porównywanie w myślach siebie z innymi: "Czy jestem od nich lepszy, czy gorszy?".
- Odraczanie decyzji z obawy przed popełnieniem pomyłki.
- Skłonność do naprawiania świata.
Związek
Najskrytszą potrzebą perfekcjonisty jest to, by go kochano mimo jego niedoskonałości. Jedynka czuje, że nie zasługuje na miłość, jeżeli wykryje u siebie jakąś niedoskonałość. Trudno jej uwierzyć, że partner może ją pokochać taką, jaką jest, akceptując zarówno jej zalety, jak i wady. W miarę pogłębiania się intymności Jedynka przesadza w ocenie swoich drobnych ułomności. "Co będzie, jeżeli się rozzłoszczę? Co się stanie, jeżeli nie spodobają jej się moje gusty?" Perfekcjonista przyjmuje robocze założenie, że jakiś aspekt jego przyzwyczajeń lub nawyków musi być dla partnera odrażający. Podchodzi więc do związków intymnych z napięciem wywodzącym się z ciągłego surowego kontrolowania siebie, w nadziei że uda mu się ukryć swe własne wady. To wewnętrzne napięcie wzmaga przekonanie, że na przyjemność i szczęście trzeba sobie zasłużyć, a jeżeli zło wyjdzie na jaw, partner odejdzie. Gdy napięcie osiąga stan krytyczny, Jedynka zaczyna tak bardzo obawiać się odrzucenia, że - działając w samoobronie - zaczyna atakować partnera. Dochodzi do kłótni, podsycanych przekonaniem, że partner z czasem i tak odejdzie, "więc skończmy z tym od razu, zanim zaangażujemy się głębiej". Gdy związek przeżywa kryzys i Jedynka ma wrażenie, że partner przynosi jej wstyd lub w sposób jaskrawy łamie jakąś regułę zachowania, zaczyna aktywnie wyrażać gniew. Nie umie odzyskać dobrego obrazu partnera. Wywleka dawne żale i roztrząsa je wciąż na nowo, dopóki potrzebuje ujścia dla irytacji. Gdy związek rozkwita, Jedynka bardzo dobrze reaguje na umiejętność przyznawania się do błędu. Nawyk oceniania innych zanika, jeżeli mogą przyznać się do błędu. Perfekcjonista bywa szczególnie lojalny, jeżeli dostrzega rozterki, wysiłek lub dobre zamiary partnera.
Nowi użytkownicy