Opis charakteru

Poniższe opisy typów osobowości zostały sporządzone na podstawie enneagramu i cybernetyki.

kuba-and1 : Lojalista - Szóstka
O mnie?? Niespelniony koszykarz...podobno dobry rowerzysta wyczynowy...ale to nie moje slowa...
kuba-and1 : Lojalista - Szóstka
Charakter
Szóstka boji się działać we własnym imieniu. Miewa kłopoty z doprowadzaniem spraw do końca. Przyjmuje wobec własnych pomysłów postawę: "Tak, ale...", w związku z czym jej dążenie do sukcesu odbywa się skokowo. Na ogół często zmienia pracę i ma na koncie wiele niedokończonych przedsięwzięć. Gdy zbliża się do realizacji celów, lęk osiąga apogeum; brak wiary w siebie i tendencja do odraczania rosną w miarę zbliżania się do sukcesu i cudzej oceny.
Lojalista jest przekonany, że potrafi przejrzeć obłudne wizerunki i fałszywe pozory. W obawie przed wykorzystaniem przez innych niełatwo ulega komplementom czy poddaje się wyrachowanej pochwale. Czułość wyzwala w nim czujność, ponieważ w przeszłości doznał cierpienia, gdy zaufał i tę czujność stracił. Lustruje swoje otoczenie w poszukiwaniu sygnałów niebezpieczeństwa i bacznie obserwuje ludzi, by móc rozszyfrować, co się dzieje w ich umysłach. Szóstka chce wiedzieć o wszystkim zawczasu, by odkryć, co kryje się za danym wizerunkiem czy miłym uśmiechem. Często dostrzega ona słaby punkt w czyjejś argumentacji i demaskuje ukrytą grę o władzę.
Gdy Szóstka jest przerażona lub ma poczucie zagrożenia wewnętrznego, jeszcze bardziej rozgląda się dookoła. Im bardziej czuje się wewnętrznie zaniepokojona, tym bardziej wygląda na zewnątrz, przez co łatwo może mylnie odczytać źródło niepokoju.
Lojalista identyfikuje się z przegranymi sprawami i zdolny jest do lojalnego, nieposzukującego nagród wysiłku w imię obowiązku lub odpowiedzialności wobec innych. W niewielkim stopniu kierowany potrzebą natychmiastowego sukcesu, potrafi pracować bez nagród i publicznego uznania. Chętnie idzie pod prąd i wbrew status quo, jeżeli cel jest chwalebny, szczególnie gdy współpracuje z prawdziwymi sprzymierzeńcami.
Szóstka osiąga wgląd w głęboko ukryte procesy psychologiczne. Potrafi cierpieć, poświęcać się i wznawiać wysiłki.
Typowe cechy Szóstki to:
- Odraczanie działania. Myślenie zamiast działania.
- Problemy z pracą i tendencja do niekończenia rozpoczętych zadań.
- Podejrzliwość wobec cudzych motywów.
- Utożsamianie się z przegranymi sprawami.
- Lojalność i oddanie spawie, osobie na straconych pozycjach.
- Lęk przed wyrażaniem złości wprost. Przypisywanie swojej złości innym.
Związek
Szóstka są wytrwałe w małżeństwie, ponieważ gotowe są wziąć na siebie "trudności małżeńskie".
Jeżeli partnerzy zobowiązali się być razem, łatwiej im z czasem nabrać do siebie zaufania, a to łagodzi podejrzenia Szóstki, iż mogłaby się znaleźć na przegranych pozycjach, gdyby była zbyt dostępna dla partnera lub miała zbyt wiele potrzeb w sferze seksu. Zaufanie buduje się bardzo powoli, ponieważ Szóstka jest skłonna do powątpiewania. Niewielki problem potrafi doprowadzić do zakwestionowania związku jako takiego. Szóstka wątpi wtedy w to, czy partner naprawdę jest zaangażowany i ufność ta musi zostać odbudowana dopiero po walce. Szóstka potrafi ciągle kwestionować podstawowe założenia. "Nic nie trwa wiecznie. Czy naprawdę ufam partnerowi?"
Łatwiej Lojaliście zaakceptować szczęście i przyjemność płynącą z seksu, gdy para wspólnie przeciwstawia się zagrażającemu światu. Szóstka pozostaje lojalna partnerami, gdy para jednoczy się przeciw zewnętrznemu zagrożeniu, przyjmując stanowisko "my przeciw nim".
Pozytywem w związku z Szóstką jest to, że potrafi ona reagować emocjonalnie i głęboko przeżywać. Adwokat diabła ma skomplikowaną psychikę. Nie zależy mu na manipulowaniu partnerem lub na braniu i stać go na wielką lojalność w ciężkich chwilach. Potrafi przedłożyć cudzy interes nad własny i przeżywać cudze sukcesy jako własne.
Słabą stroną Szóstki w relacji z innymi jest to, że skłonna jest własne uczucia przypisywać partnerowi. Gdy kocha, wierzy w to, że jest kochana. Jeżeli się gniewa albo pociąga ją ktoś inny, partner prawdopodobnie oskarżony zostanie o nieświadomy gniew lub romans.
Nowi użytkownicy