Opis charakteru

Poniższe opisy typów osobowości zostały sporządzone na podstawie enneagramu i cybernetyki.

przemek997 : Szef - Ósemka
przemek997 : Szef - Ósemka
Charakter
Ósemka nie daje się zastraszyć konfliktom i odnajduje swoją tożsamość w walce o praworządność. Dumna jest ze swojej gotowości stawania w obronie słabszych. Jej miłość wyraża się raczej w opiekuńczości niż czułości.
Ósemka woli brać ster w swoje ręce, panować nad sytuacją i kontrolować innych silnych współzawodników. Odczuwa potrzebę sprawdzania, czy osoby pełniące władzę są sprawiedliwe i kompetentne.
Często stosowanym sposobem sprawdzania, kto ma władzę, jest nadeptywanie ludziom na odciski i obserwowanie ich reakcji. Czy zdecydują się na odwet? Czy ugną się i okażą słabość, czy też będą przestrzegać zasad za wszelką cenę?
Walcząc z przyjacielem, Szef bada jego motywy. Daje tym samym do zrozumienia, iż chce się do niego zbliżyć. Ósemka wierzy, że prawda ujawnia się w walce.
Szef twierdzi, że choćby najbardziej obwiniał innych, to zawsze jeszcze bardziej wini siebie. Wina oraz pragnienie ukarania zła to główne sprawy, na których koncentruje się Szef. Jeżeli bowiem uda mu się odkryć winnego, może w sposób uprawniony przejąć kontrolę i stanąć w obronie niewinnych, wprowadzając porządność.
Wychodząc z założenia, że silni przetrwają, a słabi zginą, Ósemka jest bardzo podejrzliwa wobec niejasnych zamiarów, sprzecznych komunikatów i niedookreślonych hierarchii dowodzenia.
Mimo pewności siebie i ekstrawagancji Ósemce trudno ujawnić swoje najskrytsze marzenia i zrealizować autentyczne potrzeby. Szef wprowadza zamieszanie i angażuje się w walkę. Gdy cele narzucone są z zewnątrz, chętnie przejmuje kontrolę, by doprowadzić do ich realizacji.
Szczególne ważne sprawy dla Ósemki to:
- Kontrola osobistej własności i osobistej przestrzeni oraz kontrola nad ludźmi mogącymi mieć wpływ na jej życie.
- Szczególne zainteresowanie praworządnością i ochroną innych
- Nawiązywanie kontaktu poprzez walkę i seks. Zaufanie do ludzi, którzy w czasie konfrontacji obstają przy swoim.
- Zwalczanie nudy przesadą. Późne powroty do domu, intensywne życie towarzyskie.
Związek
W pewnym sensie Ósemka bardziej predestynowana jest do samotności niż do życia w bliskich związkach. Samotnik musi uważać tylko na siebie i bronić tylko jednego terytorium. Gdy Ósemka zaczyna się zajmować drugą osobą, podchodzi do sprawy seksu i miłości w sposób warunkowy. "Będziemy ze sobą sypiać, ale wiele czasu będziemy spędzać osobno". "Świetnie nam razem w łóżku, ale nie najlepsi z nas przyjaciele".
Ósemka chce wiedzieć wszystko, co dzieje się w życiu partnera, stanowczo wyraża swoje zdanie na temat tego, kiedy, gdzie i jak spędza wolny czas. Gdy Ósemka spostrzeże, że uzależnia się od miłości partnera, broni się, wchodząc w rolę silnego sprzymierzeńca i obrońcy. Chce przejąć ster, co łatwo przeradza się w kontrolowanie życia partnera i jest sposobem obrony przed narażaniem się na cierpienie.
Jeżeli partner ulegnie, dochodzi do interesującego konflikt. Ósemka chce dominować, ale partner jest dla niej bardziej pociągający, jeżeli stawia opór. Szef może przewidzieć zachowanie, a zatem ufać tym osobom, które gotowe są ulec i oddać kontrolę nad własnym życiem w jego ręce. Z drugiej strony jednak szybko nudzi się tymi, którzy zbyt łatwo ulegają i szybko przestaje się interesować każdym, kto nie potrafi godnie zająć stanowiska przeciwnika.
Nowi użytkownicy