Opis charakteru

Poniższe opisy typów osobowości zostały sporządzone na podstawie enneagramu i cybernetyki.

Himalaja : Epikurejczyk - Siódemka
"Odkąd zniknęła jak sen jaki złoty, Usycham z żalu, omdlewam z tęsknoty. I nie wiem, czemu ta dusza, z popiołów, Nie wylatuje za nią do aniołów? Czemu nie leci za niebieskie szranki, Do tej zbawionej i do tej kochanki?"
Himalaja : Epikurejczyk - Siódemka
Charakter
Siódemka nie daje odczuć, że się boi. Nie wygląda na przestraszoną. Sprawia wrażenie pogodnego lekkoducha, oddanego bez opamiętania planowaniu i zabawie.
Siódemka to typ wiecznego dziecka oraz Narcyza. Epikurejczyk przekonany jest o własnej doskonałości, toteż poszukuje środowiska i ludzi podtrzymujących jego poczucie własnej wartości. Gusta ma subtelne i chce czerpać z życia wszystko, co najlepsze. Lubi być w dobrym nastroju. Poszukuje przygód i ma duże oczekiwania. Nastawiony jest na doznania szczytowe, tak jakby szampan, a nie krew, krążył w jego żyłach.
Siódemka podtrzymuje przekonanie, że życie nie zna granic. Zawsze można znaleźć w nim coś ciekawego. Jeżeli życie nie jest pełne przygód, po co w ogóle żyć? Po co się zadręczać problemami, gdy można pójść naprzód?
Strategią obronną Siódemki jest planowanie przyszłości według różnych opcji po to, by zwiększyć przyjemność życia, eliminując nudę i cierpienie. Siódemka może pracować w jednym sklepie i jednocześnie rozważać możliwość podjęcia podobnej pracy w konkurencyjnym sklepie po drugiej stronie ulicy. Siódemce taki plan może wydawać się całkiem oczywisty. Skupi się wtedy na podobieństwie celów i zadań w obu pracach, a nie na ewentualnych konfliktach między konkurencyjnymi firmami.
Siódemka ma(spośród wszystkich typów) najbardziej optymistyczny światopogląd, ponieważ wierzy, że w jakiejś bliższej lub dalszej przyszłości zrealizuje swój wielki plan, gdy wszystkie najbardziej korzystne perspektywy połączą się, zapewniając wybitnie satysfakcjonujące życie.
Dzień zawsze pełen jest możliwości. Epikurejczyk ma w głowie listę wszystkich ciekawych zadań. Nie przeżywa depresji, a praca miesza się z wyobraźnią i zabawą intelektualną. Realizując jakieś przedsięwzięcie, potrafi jednocześnie zachwycić się falowaniem kobiecych włosów w blasku słońca czy zafascynować cieniami na ścianie. Chodzi o to, by zawsze utrzymywać dobry nastrój, by pracować tylko do momentu, kiedy odczuje się pierwsze oznaki zmęczenia, by następnie przełączyć się na robienie czegoś innego, zanim pojawi się nuda czy zew obowiązku. Siódemka potrafi pracować bez końca, ale woli jednocześnie zajmować się trzema czy czterema sprawami.
Do zalet Siódemki można zaliczyć entuzjazm dla możliwości twórczych oraz autentyczną umiejętność wyciągania ręki do ludzi i wprowadzania nowych pomysłów. Siódemka jest znakomita w koordynowaniu działań dużej grupy, w prowadzeniu burzy mózgów. Chętnie angażuje swój wysiłek dla zapewnienia przyjemności, realizacji ciekawych pomysłów czy wartościowego celu, tak jak inni pracują dla wynagrodzenia czy korzyści osobistych.
Sprawy, wokół których skupiona jest zazwyczaj uwaga Siódemek to:
- Potrzeba utrzymania wysokiego poziomu pobudzenia. Wiele działań, wiele ciekawych zajęć.
- Trzymanie w zanadrzu wiele opcji, by nie angażować się w jedną linię działania.
- Wdzięk jako pierwsza linia obrony. Siódemka to typ lękowy poszukujący kontaktu z ludźmi. Unikanie bezpośrednich konfliktów poprzez uniki. Rozwiązywanie konfliktów poprzez dogadywanie się.
Związek
Siódemka nawiązuje kontakty z innymi w ten sposób, że dzieli się wszystkim, co w partnerach wspaniałe, przy szczególnej świadomości ograniczeń tkwiących w gotowości do czynienia zobowiązań. Najszczęśliwsza jest wtedy, gdy wszystkie możliwości są otwarte. "Cóż może być złego w zakochaniu się?. Czy może być coś złego w dzieleniu się tym, co najlepsze?".
Związki rozwijają się wtedy, gdy robi się różne rzeczy razem i rozmawia o tym, co ciekawe i najlepsze. Taki kontakt pełen jest przygód i stanowi zaporę przed koniecznością omawiania mniej przyjemnych aspektów życia. Jeżeli pojawi się jakiś problem, można tak zintensyfikować różne rodzaje aktywności, że nie ma czasu na omawianie go. Można tak ściśle zaplanować "sprawy niezbędne do załatwienia", że pozostaje "dziesięć minut na omówienie naszej separacji zanim pojadę na lotnisko". Narcyz ciężko znosi konfrontację i wzajemne obwinianie się, bowiem sugerować może to przegraną. Woli więc poważne rozmowy wpisywać do kalendarza, a następnie przewrócić kartkę, by zająć się innymi planami.
Do pozytywów Siódemki w intymnych związkach należy to, iż czuje się zobowiązana podtrzymywać wzajemne uczucia poprzez własną aktywność, poszukiwania intelektualne, seks i zabawę. Potrafi wnosić w taki związek nowe zainteresowania i zapominać o dawnych urazach.
Jeżeli jednak partner przeżywa depresję lub przejawi nasilone potrzeby emocjonalne, Siódemka ma ochotę odejść.
Nowi użytkownicy